Танкер «тіньового флоту» Росії вільно пройшов через Балтію за шахрайською реєстрацією
Танкер “тіньового флоту” Росії під санкціями Європейського Союзу та інших країн вільно пройшов через Балтію за шахрайською реєстрацією до територіальних вод країни-агресорки.
Про захід у російські води учора, 26 червня 2025 року написав у себе на сторінці у Facebook Керівник проекту у Інститут Чорноморських стратегічних досліджень Андрій Клименко, повідомляє видання Мілітарний.
Мова йде про судно SIERRA нещодавно перереєстроване на фірму у Дубаях в Об’єднаних Арабських Еміратах під “фальшивим прапором” Малаві.
До цього цей танкер (Crude Oil Tanker IMO: 9522324) на 100 тисяч тонн нафти до 01 жовтня 2024 року носив назву SUVOROVSKY PROSPECT (рос. “Суворовский проспект”) і належав російському “Совкомфлоту”.
16 червня 2025 року російський багатоцільовий корвет «Бойкий» (бортовий номер 532) зустрів у Середземному морі цей нафтовий танкер та супроводжував його аж до Північного моря включно:
Перелік санкцій щодо судна від країн:
- 17 жовтня 2024 року – США,
- 17 грудня 2024 року – ЄС,
- 21 лютого 2025 року – Канада.
Його країн реєстрації – африканська Малаві, що немає виходу до моря. Подібна практика не виключає реєстрації суден як наприклад Болівія, Монголія та Молдова надають послуги реєстрації суден, незважаючи на те, що самі не мають виходу до моря.
В нещодавній публікації видання Lloyd`s List йдеться, що новостворений реєстр суден є шахрайською операцією. Цю інформацію їм підтвердили в уряді Малаві.
“Додавання щонайменше чотирьох санкційних танкерів до “фальшивого прапора” Малаві збільшило кількість шахрайськи зареєстрованих суден майже до 300, що на 170% більше за останні 24 місяці”, – йдеться у матеріалі.
Згідно зі Статтею 110 “Право на огляд” Конвенції ООН по морському праву від 10 жовтня 1982 року, судно без національності (пункт d) у відкритих водах має право оглядати військовий корабель.
Як пояснив у коментарі Мілітарному Андрій Клименко, на Балтії фактично немає відкритого моря і там ” або територіальне море, або прилеглі зони чи виключні морські економічні зони”.
Територіальні води країн в Балтійському морі позначені фіолетовим. Скріншот з Google Maps
Відповідно до офіційних визначень прилегла зона (англ. Contiguous zone) — це зона відкритого моря, в якій прибережна держава відповідно до міжнародного морського права може здійснювати контроль (24 милі від узбережжя), а виключна (морська) економічна зона (англ. Exclusive economic zone) — прилеглі до територіальних вод прибережної держави території моря і континентального шельфу, максимальною шириною до 200 морських миль від узбережжя.
Андрій Клименко вказує на відсутності політичної волі до дій стосовно наявних порушень з боку країн Балтії і їх союзників в регіоні.
“Тим більш що там же створена військово-морська група [мова про бойову групу НАТО в межах операції “Балтійський вартовий” започатковану на початку 2025 року]”, – акцентує Керівник проекту у Інститут Чорноморських стратегічних досліджень.
Щодо саме політичної складової погоджується і опитаний учасник CIMSEC (Center for International Maritime Security) Леонід Ващенко і додає про можливі матеріальні витрати у разі затримання судна.
“Це не вигідно. Бо в тебе на утриманні буде проблемне судно, суди щодо вантажу і судна затягується на роки. Утилізація чи продаж і тому подібне.”, – каже Ващенко.
Він вказує, що торгівля санкційною нафтою приносить величезні прибутки і навіть при втраті власником судна це все одно буде вигідно.
Нагадаємо, що поняття “тіньовий флот” – це умовна назва для групи танкерів, які Росія використовує для обходу західних санкцій з транспортування, накладених у відповідь на її вторгнення в Україну.
Ще на цю тему
- 03.07.2025 Близкие к главе «Роснефти» азербайджанцы оказались крупными теневыми торговцами российской нефтью
- 01.07.2025 Польський нафтовий гігант відмовився від російських постачань
- 27.06.2025 Екологічна бомба уповільненої дії: в ОБСЄ обговорили «тіньовий флот» Росії
- 27.06.2025 Двохсотп'ятдесятиметровий танкер з фальшивим прапором «непомітно проскочив» Фінську затоку до РФ
- 25.06.2025 РФ масово вводить в оману морські сервіси щодо обсягів експорту нафти – Андрій Клименко
- 23.06.2025 Нафта підскочила до 5-місячного максимуму після ударів США по ядерних об'єктах Ірану
- 19.06.2025 З російського до італійського порту прибув танкер зі 100 тисячами тонн російської нафти
- 17.06.2025 Танкер «теневого флота» РФ тайно прошел через воды Эстонии ночью
- 13.06.2025 Ціни на нафту «вибухнули» до рекорду з 2022 року після атаки Ізраїлю на Іран
- 09.06.2025 Японія перевантажує російську нафту з підсанкційного танкера
- 07.06.2025 Сургутнефтегаз добыл 53,7 млн тонн нефти в 2024 году – росСМИ
- 03.06.2025 Нефтяная экономика России трещит по швам: прибыль «Роснефти» обвалилась почти на 60%