Європарламент схвалив прогресивні мита на російські та білоруські добрива

19:20 22.05.2025

Європейський парламент 22 травня більшістю голосів підтримав запровадження прогресивних мит на азотні добрива з Білорусі та Росії. 

Нові мита почнуть діяти з 1 липня 2025 року та поступово зростатимуть до 2028, пише ZN.ua.

Наразі імпорт азотних добрив з Білорусі та Росії до ЄС обклається митом у розмірі 6,5%, однак до середини 2026 року він має зрости до 45 євро за тонну. А до 2028 року мита мають вирости до 430 євро за тонну, що зробить торгівлю економічно невигідною.

Схвалений документ також передбачає збільшення мит ЄС на російську та білоруську сільськогосподарську продукцію на 50%. Мова йде про цукор, оцет, борошно та корм для тварин.

Збільшення тарифів торкнеться також м'яса та м'ясних субпродуктів, молочних продуктів, зернових, фруктів, овочів, олій (оливкової, соняшникової, кокосової, кунжутної тощо) та жирів, кави, чаю, какао, цукру, кондитерських виробів тощо.

Також планується, що білоруські та російські товари будуть виключені з митних квот Європейського Союзу. Це запобіжить постачанню з нижчими тарифами.

Замінити російські та білоруські товари в ЄС планують за рахунок власного виробництва або альтернативних постачальників. Зокрема, новими постачальниками добрив розглядають Алжир та Єгипет.

Європейська комісія схвалила пропозицію щодо запровадження тарифів на низку сільськогосподарських товарів з Білорусі та Росії, а також на деякі азотні добрива ще у січні. Мета — зменшити залежність від імпорту з Росії та Білорусі. В ЄС вважають, що імпорт, особливо добрив, робить ЄС вразливим до потенційних примусових дій з боку Росії та таким чином створює загрозу для продовольчої безпеки ЄС.

Очікується, що в результаті запровадження нового мита імпорт білоруських та російських товарів, на які поширюється дія регламенту, практично припиниться.

Видання нагадує, що у 2023 році ЄС імпортував з Росії 3,6 мільйона тон азотних добрив на суму 1,28 мільярда євро. Це становило 25% від загального імпорту ЄС, що робило Росію найбільшим експортером до ЄС. Минулого року частка російських добрив на європейському ринку зросла до 30%. Обсяг імпорту добрив з Білорусі незначний, однак в ЄС вважають, що Росія може використовувати Білорусь як посередника для продовження поставок.
 

Ще на цю тему